До Всенародного дня батька
Роль тата в сім’ї
В перші три роки після народження (особливо на першому році життя) дитина дуже залежить від мами. Її ставлення до дитини, її стан (фізичний та емоційний) сильно впливає на дитину. Можна сказати, що в цей час закладаються основи психіки дитини. Саме тому допомога і підтримка мами з боку батька є безцінною. У щасливої мами і дитя росте здоровим і щасливим – така закономірність давно помічена дитячими спеціалістами. Звичайно, це не означає, що в перші місяці і роки життя дитини тато повинен повністю відсторонитись від контакту з нею. Батько може піклуватись, гратися, розмовляти з малюком тощо.
Психологічний клімат у сім’ї
Для збереження психологічного клімату в сім’ї жінка повинна бути впевнена в тому, що її чоловік готовий прийняти на себе всю повноту відповідальності за життя родини. Мова не йде про перекладання турбот з одних плечей на інші: кожен має своє коло обов’язків. В деяких сім’ях жінки виконують якісь традиційно чоловічі обов’язки і навпаки – це нормально, якщо обох партнерів це влаштовує. Важливо, щоб кожен був впевнений, що у випадку необхідності зможе отримати необхідну йому підтримку.
Готовність чоловіка бути відповідальним за всі сімейні проблеми – це і є показник особистісної зрілості чоловіка. Якщо чоловік володіє такою якістю – це найбільше благо для його дружини і дітей.
Те, наскільки впевнено почуває себе дитина , наскільки вона може знайти своє місце в цьому світі, напряму залежить від того, які у неї батьки, яка атмосфера в родині.
Особливо важливими, незалежно від психологічних особливостей батьків, є відверті і доброзичливі відносини між чоловіком і дружиною. Подружжя має розуміти, що повага та доброзичливе ставлення один до одного – не дивлячись на різницю характерів та поглядів – є основою того, що дитина буде поважати їх і себе, у неї сформується підсвідома впевненість в надійності родини.
Що робить чоловіка хорошим батьком? Головна якість хорошого тата – бути «зразком» чоловіка. Жінки в свою чергу повинні розуміти, що навички догляду за малюком – не саме головне для тата ( хоча те, що чоловік володіє такими навичками є дуже цінним, так як він завжди в важку хвилину може підмінити дружину). Прагнучи залучити чоловіка до участі в вихованні дитини, не варто спонукати його виконувати функції мами: у чоловіка є своя специфічна роль, і полягає вона в тому, щоб навчати дітей взаємодії зі світом, демонструючи чоловічий стиль відношення до життя. Своїми почуттями, думками, вчинками, своєю поведінкою в цілому чоловік формує підсвідому уяву дитини про те, хто є чоловік і яка його роль вжитті. І це важливо як для синів, які засвоюють зразки поведінки батька, так і для доньок, які отримують перші навики взаємодії з чоловіком.
Чого може навчити дітей батько?
Спілкуючись з батьком, хлопчик набуває чоловічих рис характеру – йому достатньо наслідувати поведінку батька. Дівчинка ж засвоює підсвідомо, яка роль чоловіка в сім’ї і з чого складаються відносини чоловіка і жінки. Нічого з того, що вони дізнаються потім із книг, з телепередач, зі спілкування з іншими людьми про сімейне життя та міжстатеве спілкування, не залишить більшого сліду в їхній психіці, ніж те, що вони побачили та відчули в родині.
Чим старшою стає дитина, тим значущою стає роль батька в її житті. І тут значення має все: і ставлення до дружини, і ставлення до своїх батьків та батьків дружини, і ставлення до роботи, і відносини з друзями. Усі люди ( в тому числі і батьки) дуже різні, і характер взаємовідносин тата чи мами з дитиною визначається психологічними особливостями як батьків, так і дитини.
Проте, якими б не були особливості характеру батька, його власне психологічне благополуччя, щире зацікавлення дитиною, доброзичливе ставлення, відкритість до взаємодії та активна участь в житті дитини завжди принесуть позитивні результати і зроблять батька та дитину друзями.